Translate

pátek 20. ledna 2017

Hrnčířský kruh v akci

Nevydržela jsem dlouho na kruh jen tak koukat, a tak jsem ho hned uvedla do praxe.
1.DEN točení - moje poznatky
Nejprve jsem si nadělala malé hroudy hlíny, zrpacovala a začla točit.
První poznatek byl takový, že šamotová hlína není úplně ideální pro úplné nováčky, i když jsem tu našla hlínu s ostřivem do 0,5 mm, tak i z ní mám ruce jak smirkový papír.
Druhý poznatek byl takový, že je lepší učit se centrovat s větším kusem hroudy, než s malým. Ideální je velikost, která vám zaplní celou dlaň.
Při prvním točení jsem ještě úplně neměla z youtoubu nakoukáno, jak tam dát správně ty ruce a prsty v určitém stádiu točení a tak vznikly jen takové malé nádobky. V podstatě jsou k ničemu, ale jsou první, tak je přeci nevyhodím:-)
Tady dole se přeci jen rýsuje něco třeba na presíčko:-)

Tady na papíře mám tahák, ale abych pravdu řekla, tak se na něj nějak nestíhám při točení koukat. Takže z vlastní zkušenosti říkám, že je lepší točení nakoukat z videí. Našla jsem si videa, kde hrnčíři točí krok za krokem a hezky všechno vysvětlují. Vždy si k tomu sednu v noci a koukám a koukám a druhý den to hned jdu vyzkoušet.
Taky jsem zjistila, že mi kruh se stoličkou krásně ladí do dílny:-) Když jsem si dílnu zřizovala, tak jsem určité dřevěné prvky natírala na modro no a teď  mi to tam všechno hezky ladí. Což pro točení na kruhu není vůbec důležitý, ale když člověk zbouchává hlínu a kouká, kde co lítá, tak mi to tam lahodí oku:-)

Tady jsem si z kartonu vyrobila něco jako paravan, nevěděla jsem, kam až ta hlína bude při točení  lítat, ale díky umyvadýlku pod točnou se stává točení docela čistou záležitostí.

DEN 2.
jak už jsem psala, včera v noci jsem si opět rozklikla videa, a musela jsem si znova nastudovat, jak dát správně ruce a vytvarovat dno. To se mi nakonec i podařilo, stěna je téměř stejnotlustá, akorát jsem neodhadla tloušťku dna a když jsem se pokusila nádobku z kruhu odříznout strunou, tak mi tam to dno zůstalo.
Další pokusy byly různé. Jednou jsem si krásně vycentrovala, ale síla dna byla tenká, takže nepoužitelné, při dalším točení jsem se zaměřila na to dno, abych tam nechala více hmoty, ale zas jsem měla špatně vycentrováno a hrnek jsem buď nedotočila a nebo byl jaksi šejdrem. Pak se mi náhodou povedly dva kousky téměř stejné, no a tak to šlo od 11:00 do 16:00 hod. 
Čas při točení hrozně utíká, ale chce to trpělivost. Ze židličky jsem se zvedla celá nakřivo a hladová, tak jsem to raději přerušlila, šla si dát dlabanec a odpo šla raději pokračovat v modelován objednávek z ruky-to mi jde tak nějak lépe:-)

Pár výrobků se mi ale dopoledne jakžtakž podařilo vytočit, a tak jsem ještě večer, po zavadnutí, šla nádobky dodělávat.
Očistit, udělat ucha, ozdobit.
Na tažené ucho se zatím necítím, tak jsem ho jen tak přilepila. V podstatě se dalo použít asi 6 nádob, tak jsme s Valinkou vybraly každému členu rodiny jednu, daly hrnečku jméno a dekor a myslím, že to bude pěkný-pokud to tedy v peci nebo při sušení nepraskne:-( taky mi tam zbyla jedna nádobka, tak jsme ji určily na cukřík, Valča vymodelovala hlavu psa, přilepily jsme to na nádobku a cukřenka je na světě:-)
Hrnečky mají do dokonalosti daleko, ale jsem pyšná, že vůbce něco vzniklo. Příště už budu muset být razantnější, a jakmile to nebude suprčupr, tak raději hlínu zpracuji a začnu točit znova, jinak se sem za chvíli pro samé hrnečky nevejdem:-)

No a tady je ještě večerní rychlovka.
Hromadí se mi tu hlína z nepovedených kusů, tak se snažím jí nechat mírně uschnout a znova zpracovat, dokud to trochu jde. Nerada bych tu měla plné kýble mokré hlíny a co pak s tím. 
Takže si vždy před točením hlínu zpracuji, nadělám určitý počet hroud a to točím. Další hlínu už neberu, dokud prostě tuto nezdělám. O to více se musím u toho kruhu snažit:-)
Vpravo nahoře je něco jako květináček, který byl špatně vycentrovaný, tudíž se mi nedělaly všechny strany stejnoměrně, a když jsem to sundala z kruhu, že to vyhodím, tak se mi to podařilo s točit do tvaru srdce-no a tak si to nechám:-)
do dílny na houbičky, či štětce  se to určitě hodí.
No a to je tedy moje první reportáž z točení. 
Bude to ještě běh na dlouhou trať, ale já to nevzdám!!! 
Chce to praxi a hlavně vychytat to centrování. Můžete vědět jak pak všechno dělat správně dál, ale když nemáte dobře vycentrováno, tak to prostě neklapne.
Mějte se krásně, příště pošlu nafocené vypálené kousky - moje první točené:-)
Pavla